4 Madde ile Sohbete Renk Vermek

İnsanlar arasındaki en etkili iletişim yöntemi sohbet etmektir. İnsanların birbirleriyle etkileşim halinde olabilmesi için iyi iletişim kurması şarttır. Bir ortama girdiğinizde o ortamı şenlendiren ve ortamlarda aranan biri olabilmek için sosyal becerileri gelişmiş, yeterli iletişim becerilerine sahip bir birey olmanız gerekmektedir. Birkaç arkadaşınızla herhangi bir yerde oturdunuz diyelim; bir kafeterya olabilir ya da izlediğiniz bir tiyatronun arka perdesinde, kapının önünde bile birlikte olabilirsiniz. Sürekli aynı şeylerden bahseden birer arkadaş olsanız bile bir süre sonra bu durum sizi sıkmaya hatta asosyalliğe itmeye başlayacaktır.

1.Sohbet Rengi

Bulunduğunuz ortamda aranızda olacak bir renkli kişilik, tüm o anların güzel geçmesinin nedeni olacaktır. Konuştuğu kelimelerle, yaptığı şakalarla, konu hakkındaki düşünceleriyle sizleri güldürebilir, düşündürebilir ve güzel zamanlar geçirmenizi sağlayabilir. Örneğin; arkadaş grubunuzla sinemaya gittiniz. Film arasında bir çay veya kahve içerken hiç konuşmadan aranın bitmesini beklemek yerine aranızda bulunan o renkli kişilik, film hakkında bir fikir sunsa size kötü mü olur? Bir anda konuşabilecek, tartışabilecek veya eğlenebilecek anlar yaratmaz mı sizlere? Acıklı bir dram türünde film izlediniz diyelim ve arkadaşlarınızdan utandığınız için ağlayamıyorsunuz. Bir arkadaşınız sizin o halinizi görüp, ” – Gerçekten de çok acıklı bir filmdi, bende gözyaşlarımı zor tuttum” dese ağlamaya başlayabilirsiniz değil mi?

2.Her anlık iletişimin dili farklıdır

Sohbet etmeye renk vermek sadece güldürmek, eğlendirmek, kahkahalara sebep olmak değildir. Monoton geçen bir konunun ya da konuşmanın veya bir ortamın herhangi bir şekilde detaylandırılması eşiğine ulaşmaktır. Kimi zaman bir gülücük ile bazen ise bir iki damla gözyaşıyla. Hayatın ne zaman ne göstereceği hiçbir zaman belli olmadığından, sürekli tek düze süren bir yaşantınız var diye üzülmeyin. Sadece sizi ya da bulunduğunuz ortamı renklendirecek insan bir yerlerde var ve hep var olacak. Buna inanın.

3.Hayattan zevk alın

Her zaman karamsar bir yapıda olmak, insanı bir süre sonra yormaya başlar. Fiziksel yorgunluktan ziyade ruhsal yorgunluk her zaman daha fazla çöküşe girmenize neden olur. Tek başınıza olmaktan çok mu sıkıldınız? Geçin aynanın karşısına, tıpkı tiyatrocuların ya da oyuncuların rollerini tekrarlayarak, role bürünmelerini o aynanın karşısında gerçekleştirdikleri gibi sizde kendinizle aynada muhabbet edin. Hayallerinizi, planlarınızı kendinizle paylaşın. En iyi arkadaş bulmak için enerjinizi boşa harcamayın. Etrafınızda kimse olmasa bile çözüm kendinizdedir.

4.Kendinizle konuşun

Hayatınıza kendiniz renk katın. Kendinizle sohbet edin ve ” – Kendi kendine mi konuşuyorsun sen?” diyenlere aldırmayın. Kendi kendinize söyleşi yaparak da renk katabilirsiniz. Söyleşiye renk katmak sadece eğlenmek ya da ağlamakla da olmaz. Kendinizle yapacağınız muhabbette renkli ve keyifli hale gelebilir. Sonuç olarak, dostça bir konuşmaya renk katmak; kişinin ilk önce kendisiyle sonrasında ise arkadaşlarıyla her duygusunu içten içe yaşayıp, kendisini ya da karşısındakileri eğlendirmesi, hüznüne ya da mutluluğuna ortak olması, kendisinin ve karşısındakilerin iç dünyasında yaşadıklarını dışa vurmasını sağlamasıdır.

2 Yorumlar

 1. Ali (apeiron)

  22 Mart 2020 at 23:13

  Kardeşim makaleyi okudum, beğendim. Emeğin için teşekkür ediyorum, devamını diliyor elimden geldiği kadar takip ediyorum. Başarılar…

  Cevapla
 2. HeLiaS

  22 Mart 2020 at 22:14

  Türkiye nin en önemli starlarindanım, kimsenin duymadığı şarkılar yazdım Allahın sayesinde

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin