Chat Odaları

Chat Odaları

Chat odaları bugün, internete erişimi olan herkesin; birbiriyle anlık olarak yazışabildiği, bilgi paylaşabildiği ve bir konu hakkında konuşabildiği bir platform haline gelmiştir. Internet Relay Chat (IRC) olarak adlandırılan bu ortam, İnternette en çok kullanılan protokollerden birisidir. Sunucu tabanlı ilerleyen chat odası sistemi, A kişisinin B kişisini rahatsız etmesini engellemektedir. B kişisi dilerse A kişisini ignore ederek mesajları görmeden engelleyebilir. Böylece nezih ve seviyeli bir şekilde sohbet etmek mümkün hale gelmektedir.
Chat odalari kaç kişiden oluşuyor? 90’lı yıllardan sonra; özellikle ülkemizde popülerliği artmış olan bu anlık mesajlaşma ağı, günümüzde hala ayakta durabilen nadir yerlerdendir. Sadece iki kişi arasında değil, birden fazla kişinin aynı anda birbiriyle konuşabileceği bir alandır. İsim veya herhangi bir kişisel bilgi paylaşmadan, sadece bir rumuz/nick (takma ad) aracılığıyla onlarca veya yüzlerce insanla aynı anda iletişim kurabilirsiniz. Ekranı kapattığınız anda, diğer insanlarla olan iletişiminizi kolayca sonlandırabilir ve özlediğiniz her an kolayca tekrar giriş sağlayabilirsiniz. Dilerseniz iletişiminizi daimi tutabilir ve reel görüşmeler yapabilirsiniz. Belki hayatınızı birleştireceğiniz o özel insanı tanıyabilir ve güzel dostluklar edinebilirsiniz…

Herhangi bir üyelik şartı bulunmaksızın insanlarla muhabbet edebileceğiniz bu platform, çeşitli chat odaları ile size bu hizmeti sağlar. #kanal adı altında toplanan odalarda, birçok kişi ortak bir ekranda buluşur. Dilediğiniz kanalı (#ortam, #radyo, #felsefe, #edebiyat, #oxm, #kelime) seçebilir ve anın tadını çıkarabilirsiniz.

Chat Odaları Mynet

IRC’nin hızlı zamanlarında ortaya çıkan Mynet, zamanın en popüler yerlerinden biriydi. Devasa kadrosu ile eski mynet, kullanıcılarına sınırsız bir eğlencenin kapılarını aralamaktaydı. Sınırsız müzik, sınırsız eğlence ve sınırsız bir konuşma ortamı için sitemize ait birçok chat odası sizlere sunuluyor. Kanal yöneticileri eşliğinde güvenle diğer insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Kanal yöneticileri, sizin ve odanın genel huzurunu koruyarak daha kaliteli bir sohbet ortamının önünü açarlar. Kanal yöneticileri operatörler (@), süper operatörler (&) ve kanal founderlerinden ( . veya ~) oluşur.

Bu yöneticilerin üstünde ise sunucu yöneticileri yer alır. Kanal yöneticilerinin sizi sadece bulunduğunuz chat odasından uzaklaştırma yetkisi bulunuyor iken sunucu yöneticilerinin yanlış bir davranışınız karşısında, siteden tümüyle erişimizi kesebilir. Yetki hiyerarşisi kademe kademe ilerlemektedir. Sizler de zamanla online sürenizi arttırarak ve devamlı olarak yapılan konuşmalara dahil olarak yönetici olabilirsiniz.

Kanal ve sunucu yöneticilerinin dışında sunucuda, yöneticilerin ve siz kullanıcıların rahat bir şekilde giriş yapmasını sağlayan botlar bulunmaktadır. Tanımlanan belirli kodlar ile çalışan bu yapılar, kendi içlerinde sorumlu olduğu birime göre ayrılırlar. Kanal işleri için ChanServ, nick işleri için NickServ, kişiler arası iletişim için MemoServ ve sunucu yöneticilerine ait işler içinse OperServ kullanılır.

Chat odaları içerisinde takma adınızı (rumuz/nickname) değiştirebilirsiniz. Nickname olarak da geçen adınızı Sevgi iken Nurdan yapabilirsiniz. Sunucu kuralları dahilinde, dilediğiniz takma adı alabilirsiniz.

Sadece konuşmakla kalmayıp aynı zamanda metin tabanlı oyunlar oynayabildiğiniz kanallar da bulunmaktadır. Birbirinden kaliteli yayıncıların yer aldığı radyo programlarına katılabilir ve dilediğiniz şarkıyı isteyerek istek yapabilirsiniz.

Live Chat Odası

Live chat odası ile bu sanal dünyanın içine kolayca karışabilirsiniz. Chat odalarının sakin ve serin sularında günün stresini kolayca atabilir, gizliliğiniz ihlal edilmeden takılabilirsiniz. Chat odası kurallarında yapacağınız sohbetlerde güvenliğiniz ve rahatınız da yönetimimiz tarafından önemsenmektedir.

Yeni arkadaşlıklar edebileceğiniz sizler için tasarlanmış bu özel platform, kaliteli insanların bir araya geldiği ve birbirini tanıma şansı bulduğu yerlerdendir. Live chat odaları ile siz de bu eşsiz platformdan vazgeçemeyeceksiniz!

Bizi Takip Edin

Hakkımızda   |    Gizlilik Sözleşmesi   |    Kurallar   |    Bize Ulaşın