Çocuğunuz Facebook’ta Kimlerle Sohbet Ediyor?

Aileler, çocuklarının Facebook’ta kiminle sohbet ettiğini bilmek ve kontrol etmek ister. Geçmişte bunun sebeplerini çok kez gördükten sonra bunu anlamak güç değil. Yeni insanlarla tanışmak, internet üzerinde arkadaş bulmak artık eskisi kadar zor değil. Burada önemli olan husus kimlerle muhabbet edildiği ve anlık konuşmada bulunulduğudur. 2010 yılında Facebook hacklenmesi ile bazı özel mesajlaşmalar görünebilir duruma gelmişti fakat kısa sürede durum düzeltildi. Eğer bir hacker grubuna dahil değilseniz, başka bir hesabın kiminle konuştuğunu, neler konuştuğunu görme imkanınız şimdilik yok. Gelecekte bu durum ne denli değişir bunu zamanla göreceğiz.

  • Çocuklar sosyal medyada neler yapıyor?

Bunu öğrenmek için en doğru ve basit yol açıkça sormanızdır. Ancak bunu yaparken mutlaka çocuk psikolojisine uygun hareket etmeniz gerekir. Eğer bunu gözetmezseniz dürüst cevap almamanız çok olasıdır. Doğru soruyu sorduğunuzdan emin olmanız için iyice düşünmelisiniz. Eğer çocuğunuzun, dikkatsiz bir anına denk gelirseniz bunu bir ebeveyn olarak kullanmak isteyeceğinizden şüphemiz yok. Bilgisayarında veya tabletinde facebook oturumunu açık unuttuğunda birçok özel konuşmasına erişmeniz mümkün olacaktır. Fakat bu size muhtemelen yeterli gelmeyecektir ve daha fazlasını isteyeceksiniz. Genç yaştaki bireyler, ergenlik psikolojisi ile özgür hissetmek isterler. Bu durum onların özel konuşmalarını temizleyeceğine ve arkalarında iz bırakmayacağına işaret demektir. Sadece son zamanlar konuştuklarını görmeniz için fırsatınız olacaktır. Eğer bu etik olmayan durum sırasında çocuğunuza yakalarsanız ciddi tartışmalar çıkacaktır. Tartışmalardan daha önemli olan konu ise çocuğunuzun güvenini kırmış olacaksınız. Çocuğunuz için genç yaşta bu olayları atlatmak biraz uzun ve sıkıntılı bir süreçtir.

sohbet-casus-yazilim

Sohbet Yerlerini Takip İçin Casus Yazılım Kurmak

Bu yöntem yakalanmanızı biraz daha zor kılacaktır. Tabii ki çocuğunuzun üst düzey programlama ve yazılım dili yoksa. Bu yöntem için çeşitli uygulamalar, programlar bulunmakta fakat bunlardan güvenilir olan birini bulmak için çok iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. İlk olarak virüslü olmadığından emin olmalısınız. İkincil olarak uygulamanın veya programın isminde spy, casusluk vb. şeyler yazmamalı. Eğer telefondaki bu yazılım hata verirse ve ekranda gözükürse yakalandınız ve başarısız oldunuz demektir. Üçüncü olarak ise tüm bu yazılımlar veya uygulamalar facebook ile entegre olarak çalışmamaktadır. Çocuğunuzun internette vakit geçirdiği sohbet yerini araştırmak ve okumak için doğru yazılımı seçtiğinize emin olmalısınız.

  • Aile içinde güven önemli bir husus

Ailelerin, bu tür merak ve casusluk potansiyelleri her zaman vardır. Fakat bu seçenekleri bir kenara bırakıp, dürüst olarak kendimiz ile yüzleşmeliyiz. Gençler, doğru iletişim kurulduğu zaman birçok konuda donanımlı ve heyecanlı olarak sizle belli konular üzerinde tartışabilir. Burada onun dikkatini çekmek sizin iletişim becerinize kalmıştır. Onunla bilinçli internet kullanımı, sanal avcılar(sapkın ve sapık insanlar), siber zorbalık olan adlandırılan sanal mobbing veya psikolojik zarar vermek konularında tartışmalı ve genç bireyi bilgilendirmelisiniz. İnternette sörf yaparken gizliliğini nasıl koruyabileceği ve neden koruması gerektiği konusuna da değinirseniz artık karşınızda son derece kontrollü bir genç birey olacaktır. Onlara sosyal medya ve üye oldukları sitelerde profil ayarlarını nasıl ayarlamaları gerektiğini öğretin. Herhangi bir birey ile bir sorun yaşadığında sizden çekinmemesi ve size anlatması için her zaman onun yanında olduğunuzu hissettirin. Unutmayın ki; güven karşılıklı olunca sağlıklıdır. Bu yöntem aile ilişkileriniz için çok daha yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin