Eril Ne Demek? Cinsiyetçilik Hakkında 5 şey

Eril ne demek ? Son zamanlarda toplumda yaşanan korkunç cinsiyet ayrımcılığı davranışlarından sonra çok merak ediliyor. Sohbet ederken kullanılan dil toplumun ve bireyin kültürünü yansıtır. Türkiye toplumunda kullanılan dil eril, kültür ataerkildir. Fakat günümüzde büyüyen bir dalga olarak gelen sosyal tepkiler bu durumun yönünü değiştirebileceğine dair bir ışık tutmaktadır. Eril dil kullanmamak dilde meşrulaşan eşitsiz söylemlerin davranışlarda da meşrulaşmasını doğal göremeyen bir sürece hizmet edecektir. Eril dil ataerkili ve eşitsizliği besler, eril dili reddetmek ise eşitliğe baş koymuş kişilere destek sağlayacaktır. Bu dilin altında yatan ve öne çıkan duygu nefrettir. Kadınları aşağılama dürtüsü, kadınsılığa hakaret etme dürtüleri bunlardan başlıcalarıdır. Oysa kadınsı olmak ile ilgili olarak Jung’un literatüre kazandırdığı arketip terimleri ve onun arketiplerini anlamak bu konuda bireye yön verebilir. Kolektif bilinçaltının çekirdek yapılarına gelirsek şöyle sıralayabiliriz.

Dilimize yıllar öncesinde yerleşmiş bir söylemdir, adam gibi adam. Kadın gibi kadının varlığına karşı koyan, eşitsiz düzlemin söylemdeki en doğal örneğidir. Kadının yokluğu ve hiçliği içinde adamın yüceliğinin göstergesidir. Eril dil kullanmak, toplum içinde kadını değersizleştiren bir tutumun örneğidir. Dil kullanımı küreselleşen dünyayla ne kadar değiştiyse, büyük babaların sözlerinin anlaşılması ne kadar zorlaştıysa eril dilin kullanımına yönelik ilgi ve tepki de bu tarz söylemlerin ortadan kalkmasına vesile olacaktır. Dile yerleşmiş önemsiz göstergeler değildir, eril dil kullanımı. Adam gibi adam değil, sevgisini, vicdanını kaybetmemiş insanlar olalım yetmez mi? Eril ne demek sorusunu yanıt verdiğimize göre gelelim bir diğer önemli konuya.

Cinsiyetçilik Nedir?

Cinsiyetçilik , cinsiyet ayrımcılığı olarak da bilinir. Ataerkil toplumlarda sohbet esnasında erkeklerin, kadınların sözünü sıklıkla kestiği yapılan araştırmalar tarafından gösterilmiştir. Erkeklerin bu hakkı kendilerinde gördüğü ve kullanılan eril dilin sağlamlaştırdığı haklar zinciri kadının değerini sohbet ederken de düşürmektedir.
Bilim adamı, insanoğlu, adam yerine koymak gibi terimlerin hepsi eril dilin örnekleridir. Bilim insanı, insan türü gibi söylemlerle değiştirilmesi gereken bu yapılanmalar konuşmaların içine yerleştikçe toplum içindeki meşrulaştırma da daha derinden sorgulanmaya başlanacak ve daha eşit bir toplum elde edilecektir. Toplum geneli olarak cinsiyetçilik olgusundan sonsuza kadar uzak durmalıyız.

Muhabbet esnasında eril dil kullanmamak eşit söz hakkı dağıtımını da beraberinde getirir. Kadın ve erkeklerin var olduğu bir grupta konuya olan ilgiye göre dağıtılan ve doğal süreç içinde dengeli bir biçimde verilen söz hakkı gerçek bir paylaşımın kapılarını aralar. Arka planda kalan bir kadın yerine, aktif bir katılımcı olan kadının varlığı muhabbetin şenlenmesi, farklı bakış açıların doğması ve toplumların gelişmesi adına birer fırsat sunacaktır. Çoğu toplumda hâlâ tartışılmakta olan bu konuda hassasiyetler, bazen farklılık göstermektedir. Söyleşi sırasında fikirlerin çeşitliliği zihni daha çok çalıştırmaktadır. Buna kısaca ne kadar beyin o kadar düşünce denilmektedir. Eril ne demek sorusuna fikirlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

6 Yorumlar

 1. Ayşegül

  15 Mart 2020 at 16:24

  Sohbet edilirken eril dile kesinlikle çok karşıyım. bu açıdan oldukça güzel bir yazı olmuş, tebrik ederim kalpchat ailesi

  Cevapla
 2. Fatih

  15 Mart 2020 at 12:21

  Eril dil kullanımı ile bu düşüncelerinize sonuna kadar katılıyorum

  Cevapla
 3. Zeynep

  15 Mart 2020 at 12:08

  Bu günlerde ihtiyacımız olan bir yazı olmuş. Emeğinize saglik

  Cevapla
 4. Belgin

  8 Mart 2020 at 04:09

  Cok guzel bir konuya değinmissiniz. Bugun dunya kadinlar günü ve bu konu çok hassas. Yazılarin devamini beklemekteyim.

  Cevapla
 5. Harun

  8 Mart 2020 at 04:02

  Biraz feminist bir yorum olabilir ancak günümüzde erkeklerin bir çoğu böyle. Yetiştirme ve sosyal çevre ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Hepimizi doğuran bir anne bunun bilinci olmalıyız bence

  Cevapla
 6. Taner

  8 Mart 2020 at 01:41

  Günümüz şartları ve değişen dünya standartları bazı güzellikler getirse bile güzel olan bir çok şeyi de alıp götürüyor.. insanların daha duyarlı ve güzel olan şeyleri idame ettirmelerini diliyorum.
  Toplumumuzun bir adım ilerlemesi için en önemli görev ailelere düşüyor kendilerini iyi yetiştirmiş bireyler olup gelecek nesillere ışık saçmalarını arzu ediyorum.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin