Güzel ve Etkili Sohbet Nasıl Olur?

İnsanlar arası iletişimde etkili ve kalıcı izler güzel sohbet ile başlar. Bir insan giyimi ile karşılanır, muhabbet ile uğurlanır sözü her daim geçerliliğini muhafaza eder. Dolayısıyla güzel konuşmanın sırlarına vakıf olarak kişi kendisine karşı muhataplarından saygı ve hürmet görür. Bu sırlar şu şekilde sıralanabilir.

Yerli Yerince Sohbet

Güzel ve etkili konuşmanın altın kuralı yerli yerince konuşmaktır. Nasıl ki bir hatip minberde sürekli dini sohbet ,borsa, ekonomi, ticaret gibi konulardan bahsedince güzel konuşmuş olmazsa, bir iş yerinde yapılan sunumda da sürekli ahiret veya dini sohbet tercih edilirse yerince konuşulmamış olunur. Bu sebeple konuşmanın nerede yapılacağı ve muhtevasının ne içereceği de önemlidir. Bu güzel beceri hem güzel konuşmalar dinleyerek veya izleyerek elde edilebileceği gibi kişisel gelişim kitapları okuyarak da elde edilir.

Sohbet Sırasında Şiir Etkili Olur Mu?

Güzel ve etkili söyleşinin bir diğer sırrı da konuşmayı önceden yazı haline getirmek ve mümkün olduğunca yazıyı ezberlemek. Tabi ki yazıyı önceden yüksek sesle okumak da konuşmaya olumlu etki yapacaktır. Şiir, geçmişte de günümüzde de konuşmaları süsleyen etkili bir silahtır. Konuşmanın en can alıcı noktasına eklenecek anlamlı ve alakalı bir şiir veya dörtlük güzel ve etkili konuşmanın tamamlanmasına vesile olacaktır. Bu şartın yerine gelmesi için seçilecek şiirin bilinen bir şair ve bilinen bir şiiri olması da faydalı olacaktır. Güzel konuşmada şiirin gücü her zaman konuşmacıya olumlu etki olarak geri döner.

Sohbet Edilen Dile Hakimiyet

Güzel ve etkili konuşmanın bir diğer altın kuralı konuşulan dilin inceliklerine hakim olmaktır. Dil bilgisine sahip olmak ve bunu en iyi derece kullanmak gerekir. İçerisinde çok fazla devrik cümle olan bir konuşma pek de faydalı olmaz. Üstelik kulağa da hoş gelmez ya da cümledeki vurgu ve tonlamalar yerli yerinde olmazsa bu hem anlam bozukluğuna hem de kulak tırmalamasına yol açar. Bu vurgu ve tonlamalar için az önce bahsi geçen, konuşmayı önce yazarak planlamak kuralı önem arz eder. Önce yazıya dökülen bir konuşmada virgül, ünlem işareti, soru işareti veya noktalar belli edilir. Okurken bu noktalama işaretlerine dikkat edilirse zaten vurgu ve tonlama yakalanmış olur.

Dile hakim olmanın yolu da uzman öğretmenlerden veya edebiyatçılardan eğitim almakla mümkündür. Bir diğer yolu ise kitap okumaktır. İyi bir okuyucu hem iyi bir yazar hem de iyi bir konuşmacı olabilir.

Sohbet ile Jest ve Mimik

Güzel ve etkili sohbet öncelikle özgüven duygusuna bağlıdır. Özgüveni iyi olan bir konuşmacı bunu beden diline de yansıtır. Beden dili veya diğer bir tabirle jest ve mimik konuşmanın muhataplara iletilmesine vesile olur. Sadece dili veya ağzı hareket eden bir konuşmacı güzel konuşma yapmış olmaz. Elleriyle, gözleriyle de konuşan bir konuşmacı bunu yerli yerince ve kuralına göre yaparsa başarılı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin