Hantavirüs Belirtileri ve Tedavisi

Küresel salgın haline gelen Korona virüsünden sonra Çin medyasına yapılan açıklamada hanta virüsü neticesinde 1 kişinin öldüğü açıklandı. Bu durum hali hazırda corona virüsünden dolayı karantina ve sokağa çıkma yasağı ilan edilen onlarca ülke ve yüz binlerce enfekte olmuş insan varken ciddi bir paniğe yol açtı. Yeni virüs hakkında bilinmeyen birçok şeyi açıklamak istedik. Bu virüs yeni ortaya atılan veya mutasyona uğramış yeni bir çeşit değil. Adına ortohantavirüs da denilen bu virüs bir çeşit RNA virüsüdür. RNA virüsünün (ribonükleit asit), sebep olduğu bazı hastalıklara Corona, SARS, kızamık, çocuk felci, hepatit C ve kuduz örnek verilebilir. Geçmişte bu hastalıkları dünya yaşadı ve birçoğunu atlattı. Bazılarına aşı ile beraber tedavi yöntemleri getirdi. Bazıları korkunç şekilde insan hayatını etkiledi ve milyonlarca ölüme sebep oldu.

Hantavirüs nasıl yayılır?

Amerika kıtasında bulunan bu virüs, “new world” yani  yeni dünya hastalıkları kategorisine girmektedir. Bazıları pulmoner sendromu yani akciğer üzerinde etki gösterip, solunum yollarına saldıran bir virüstür. Avrupa ve Asya ülkelerinde bulunan çeşitleri ise eski tip virüs olarak adlandırılır ve genellikle böbreklere etki ederek ateşli belirtiler vermektedir. Hanta virüsü öldürür mü? Her enfekte olan insanı öldüreceğini söylemek tabii ki saçmalık olurdu. Ancak bu hastalığın yayılmasını engellemek corona virüsü kadar zor değil. Kemirgenlerin enfekte olması ile yayılan bu hastalığın en büyük taşıyıcı kitlesi geyik faresidir. Fareler enfekte olduğunda rahatsızlanmaz ve sorun yaşamazlar. Ancak idrar, dışkı ve hava yolu ile bulaşabilir. Basite indirgenemeyecek şekilde korunmanızı tavsiye ediyoruz ve bunu güçlendirmek için bir örnek verebiliriz. Bulunduğunuz yerde yer temizliği yaparken kullandığınız süpürge ile  oradan daha önce geçen bir kemirgenin bıraktığı idrar, dışkı ve virüsün havaya karışması neticesiyle enfekte olma riskiniz bulunmaktadır. Diğer bulaşma yolu ise enfekte olan bir kemirgen tarafından ısırılmanızdır. Ancak bu çok nadir görülen bir durumdur. İnsandan bir başka insana temas yolu ile geçmemekte. Bu farelerin, işlenmemiş gıdalar ve yiyecekler ile teması sonrası insana bulaşıp bulaşmadığı henüz kesin değildir. Bazı enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından mide asidinin bu virüsü öldürebileceği söylenmektedir.

Hanta virüsü belirtileri ve tedavisi

Hastalığı kapan kemirgenlerin 1 ay ile 1 yıl arası bu virüsü taşıyıp, yaydıkları yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Uzmanların ortak görüşü evcil veya etini, sütünü tükettiğimiz hayvanlardan bize bulaşmadığı yönünde. Ancak yine de azımsanmayacak uzman bir kitle var ki kedi gibi evcil hayvanların enfekte olması durumunda insanlara bulaştırabileceğini belirtiyor. Bu enfeksiyon türü viral bir hastalıktır. Virüsün etkileri sonucu, kandaki trombosit sayısının düşmesine bağlı kanamalı bulgular teşhis edilmiştir.  Bunlar dışında tansiyon yüksekliği, akciğerde ödeme (halk dilinde su toplama) bağlı boğulma ve böbrek yetmezliğine neden olduğu görülmüştür. Çok nadir de olsa şoka giren hastaların olduğu ancak bunun psikolojik mi yoksa enfeksiyonel mi olduğu kanıtlanmamıştır.

Erken dönem belirtileri; büyük kas gruplarında ağrı ve halsizlik, yüksek ateş, baş dönmesi, baş ağrısı, ishal, kusma gibi birçok hastalığın belirtilerini vermektedir.

İlerleyen dönemdeki belirtileri; enfekte olunduktan 5-12 gün sonrasında akciğer ödemi ile beraberinde öksürük, solunum yetmezliği gibi corona virüsü ile benzer belirtileri vermektedir. Eğer enfeksiyon böbreklere hasar verdiyse idrar miktarında azalma ve böbrek yetmezliği beraberinde gelmektedir.

Sonuç olarak; tedavisi henüz bulunmamış bir başka hastalıkla karşı karşıyayız. Enfekte olan hastanın hayati fonksiyonları gözlem altında tutulmalı ve solunum gibi yaşamsal faktörlerde ekstra yardım alması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin