Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Sağlık Tüyosu

Yeme-içme, uyku saatleri ve düzeni, kalıtsal durumlar gibi birçok faktör beynimizi ve bağışıklık sistemimizi doğrudan etkiliyor. Bunlar akabinde bazı sağlık sorunları yaşamamıza sebep olabiliyor.

Aynı zamanda günlük yaşamda bilinçli olarak ya da bilinçsizce yaptığımız bazı şeylerin sağlığımıza negatif yönlü bir etkisi olduğu da bir gerçek. Altın değerindeki bu tavsiye rehberimizde, günlük hayatınızda yaptığınız bazı eylemlere çözüm bulup farklılaştırarak sağlığınızı olumlu yönde etkileyecek olan 10 sağlık ipucunu sizlerle paylaşmak istedik.

1- Refleksolojiyle Sağlık Sorunlarından Kurtulmak

Refleksoloji kulağımız, ayaklarımız ve ellerimizin belirli nüfuz noktalarına basınç uygulayanarak oluşan sağlık sorunlarının giderilmesine veya minimum seviyeye indirmesi için geliştirilmiş bir alternatif tedavi yöntemidir.

Kulağınızın, ellerinizin veya ayaklarınızın basınç noktalarına refleksoloji teknikleriyle masaj uygulaması yaparsanız eklem ağrıları, sırt ve omuz ağrıları, sindirim sistemi problemleri, baş ağrıları, kalp problemleri, nazal sinüsler ve boğazda yaşanan sağlık sorunlarını büyük oranda hafifletebilirsiniz.

İnsan vücudu bir makine gibidir. Makinenizde, enerji transferini de bir terazi gibi dengeleme işlevine yarayan bu alternatif tıp tedavi biçimi, uyku kalitenizi maksimumum seviyeye yükseltme ve bünyenizin bağışıklık sistemini daha da güçlendirme de yardımcı olacaktır. Günlük yaşantınızdaki stres yoğunluğunuza ve sinir uçlarınıza bağlı olan anksiyete bozukluklarına çözüm getirdiği bilinen tedavinin çağımızın en yaygın hastalı olan kanser, damar tıkanıkları, şeker hastalığı gibi sağlık sorunu yaşayan bireylere uygulanmaması gerektiğini aksi taktirde bazı sorunlar ortaya çıkacağını belirtmek isteriz.

2- Uzuv Ağrılarını Gidermek İçin Kafa Hareketleri Yapmak

Sabahları yataktan kalktığımızda vücudumuzun bazı noktalarında karıncalanma ya da uyuşma hissi olabiliyor. Bu durum, uyurken fazla hareket etmekten veya istemsiz bir şekilde uzuvlarımızın üzerine yatmaktan kaynaklanıyor. Normal kan akışının engellenmesiyle birlikte uzuvlarınız oksijensizlik çekebilir.

Bu yüzden de vücudunuzda karıncalanma ve uyuşma hissiyle yataktan kalkıyor olabilirsiniz. Bu hissi büyük oranda azaltmak için uyuşma hissi bulunan uzuvlarınızı hareket ettirmek yerine, kafanızı daire çizermiş gibi hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz. Kafa ve boyun bölgesini bu şekilde birkaç dakika boyunca hareket ettirmek, kan akışını hızlandırmaya yardımcı olacağı için, uyuşmuş uzuvlarınızın toparlanmasına yardımcı olacaktır.

3- Hıçkırıktan Kurtulmak İçin Korkmak

Hıçkırık, toplumda gıcık ve sinir bozucu olarak kabul edilen bir rahatsızlıktır. Hıçkırık tutmasının nedeni, genellikle hava yutmanızdır.

Çok ve hızlı yemek yemek, hava yutmanın başlıca sebebi olarak görülüyor. Hava yuttuğunuz zaman ortaya çıkan hıçkırık tutması, bazen saatlerce geçmeyebilir.

Bu durumda hıçkırığı geçirmek için farklı birçok yöntem bulunuyor. Bunlardan en işe yarayanı ise, korkmak. Hıçkırık semptonları sırasında bir şeyden korkmak, adrenalin seviyenizin artmasına ve kalbinizin kan pompalama işlevinin hızlanması anlamına gelmektedir. Ayrıca hıçkırığa olan eğiliminizde dikkat dağıtmanıza yardımcı olabilir.

sohbet-saglik1

4- Kaliteli uyku için soğuk odada uyumak

Genellikle iyi bir gece uykusu için sıcak bir ortamda uyumak gerektiğine ilişkin yanlış bir görüş hakimdir. Fakat aksine, sıcak bir ortamda uyumak uykuya dalmanızı geciktirecektir. Oda sıcaklığının 20 derecenin altında olduğu bir yerde uyumak, uykuya dalış sürecini hızlandıracağı gibi kaliteli bir uykuyu da beraberinde getirecektir.

Aynı zamanda daha çok kalori yakmak, insülin duyarlılığını arttırmak ve melatonin yani yaşlanma karşıtı hormonun salgılanmasını da arttırmak soğuk bir ortamda uyuyarak mümkün olabilmektedir. Uyku sorunlarınızı büyük oranda giderecek bu yöntem, sabahları daha dinç bir şekilde yataktan kalkmanızı da sağlayacaktır.

5- Soğuk Şeyler Yendiğinde Ortaya Çıkan Baş Ağrısını Engellemek

Çok soğuk bir şey yediğimiz ya da içtiğimiz zaman, genellikle hemen ardından şiddetli bir baş ağrısı oluşmaktadır. Bu ağrının odak noktası olan noktalar gözlerin arkası, kulaklara yakın bölgeler ya da alındır. Tükettiğiniz yiyeceğin ve içeceğin soğuk olması durumunda bünyemizin kendisini ısıtmak için belli varyasyonları harekete geçirmesi sonucu olarak baş ağrısı başlayabilmektedir.

Baş ağrısı nasıl geçer? diye düşünüyorasanız, dilinizle damağınızı ovabilirsiniz. Beynimize bu duyuları yönlendiren belli nüfuz alanından birinin üst damak olduğundan dolayı, damağınıza sıcaklık hissi vermek örneğin dilinizle bunu sağlayabilirsiniz, algınızda soğukluk hissinin ortadan kalktığını hissedecektir. Bu sayede soğuk yiyecek ve içeceklerden oluşan baş ağrısına çözüm bulabilmeniz çok olasıdır.

sohbet-saglik2

6- Yemeğin Hemen Ardından Dişleri Fırçalamamak

Birçoğumuz yemekten hemen sonra diş aralarımızdaki yiyecek artıkları veya bunun verdiği rahatsızlıktan ötürü hemen dişlerimizi fırçalamaktayız. Fakat bu uygulamanın dişlerinizin sağlığı açısından hiç de faydalı olmadığını söylemeliyiz.

Çünkü tükettiğiniz limon, domates, portakal suyu, kahve, sirke, kakao, mantar, buğday, elma, ceviz, kayısı, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar asidiktir. Bu tip yiyecekleri tüketmenizin hemen ardından dişlerinizi fırçaladığınız zaman, asidik gıdaların diş yüzeyindeki etkilerini büyük oranda hızlandırmış olursunuz. Bu yöntem dişlerimizin daha çabuk zarar görmesine ve diş sağlığımızda sorunlara yol açabilmektedir.

Bu yüzden yemeğin hemen ardından dişlerinizi fırçalamak yerine, dişlerinizi fırçalamak için 30-40 dakika beklemeniz tavsiye ediliyor. Bu şekilde dişlerimizi yüksek asitten korumuş olabiliriz.

7- Sakız Çiğneyerek Hafızayı Güçlendirmek

Yapılan bazı araştırmalarda, sakız çiğnemenin hafıza güçlendirme için olumlu sonuçları gözlemlenmiştir.

Sakız çiğnemenin kalp atışlarını hızlandırdığı, bu artışın ise beyne daha çok kan pompalanmasına sebebiyet verdiği biliniyor. Beyne kan aracılığıyla taşınan oksijen ve glikoz da, beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olarak hafıza fonksiyonlarını geliştiriyor. Yani çalışma saatlerinizde, kitap okurken veya kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz vakitlerde sakız çiğnemek faydalı olabilir.

Bu sayede ezberleme yeteneğinizi geliştirmeye ufak da olsa bir katkınız olabilir. Amerika’da yapılan bir başka araştırmada, naneli sakız çiğnemenin içinde bulundurduğu mentolden dolayı yorgunluk hissinize olumlu etki edebilecek bir yöntemdir.

8- İğne Olurken Acı Hissini Azaltmak İçin Öksürmek

Birçoğumuz iğneden çekinmekteyiz ve iğne fobisi gelişen bireylerin sayısı sandığımızdan çok daha fazla bir seviyededir. Ne kadar hastalansalar da, iğne fobisi geliştiren insanlar farklı tedavilere yönelmeyi tercih etmektedirler. İğneden korkmanın esas nedeni, iğnenin derimize battığı zaman duyduğumuz acı ve yanma hissidir.

Bu hissi azaltmak için iğne olurken öksürmeyi deneyebilirsiniz. Bazı araştırmalar, iğne olurken öksürerek acı hissini azaltabildiğimizi ispatlamaktadır. Ancak burada önemli husus öksürme sırasında iğnenin teninizde nüfus eden uvzunuzu hareket ettirmemek olmalıdır.

sohbet-saglik4

9- Gece Tuvalete Kalkınca Gözleri Tamamen Açmamak

Gece tuvalete kalkmak, gece uykusunun bölünmesine ve yeniden uykuya dalmakta güçlük çekmemize neden olabiliyor. Birçok insan bu problemi yaşamaktadır. Bunun sebebi, gözlerimizi tamamen açmamızdır.

Gözlerimizi tamamen açtığımız zaman, retinaya ulaşan ışık beynimizin sabah olduğunu varsaymasına sebebiyet verir. Bu durumda da yatağa döndüğünüzde yeniden uykuya dalmak son derece güç bir durum halini alabilir. Gözlerinizi tamamen açmaz ya da tek bir gözünüzü açarak lavaboya giderseniz, yatağa döndüğünüzde uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

10- Kahve İçerek Daha İyi Bir Uyku Çekmek

Kafeinin genelde uykuyu açtığı ve enerjiyi arttırdığı bilinse de, yapılan bazı deneysel araştırmalarda uykudan önce alınan kafeinin kaliteli uyku çekmeye yardımcı olacağı yönündedir. Bir kaç fincan kahve içip, ortalama 15-20 dakika gibi bir süre sonra kestirirseniz, daha verimli bir uykuya erişmeniz mümkün.

Yapılan araştırmalar, bu deney ile insanların uyandıktan sonra daha mutlu ve enerjik hissettiklerini ortaya koymuştur. İş hayatlarındaki verimi yükseltmiş olup, kahve ile bunun sağlanması şok etkisi yaratmıştır. Son olarak şunu da belirtmeliyiz ki; kahveyi tüketirken amacınız dikkatinizi arttırmanız veya uykunuzu kaçırmak olabilir ancak doğru kullanıldığı zaman kaliteli bir uykuyu beraberinde getirebilir.

2 Yorumlar

 1. Fatih

  15 Mart 2020 at 12:20

  Gerçekten harika tüyolar vermişsiniz. Sağlık hakkında böyle yazılarınızı görmek çok güzel

  Cevapla
 2. Zeynep

  15 Mart 2020 at 12:10

  Mükemmel bir rehber olmuş. Bunları uygulayacagımdan şüphem yok. Çok sağolun

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin