İngilizce Sohbet Siteleri ile Pratik

ingilizce-sohbet

Günümüzde, teknolojinin ve ticaretin geldiği nokta ile gerek popülerliği gerek kullanıldığı alanlar ve ülkeler olmak üzere ingilizce küresel bir dil haline gelmiştir. Ülkemizde eğitim dinamiğinin en önemli taşlarından olan yabancı dil konusunda atılan adımlar son çeyrek yüzyılda biraz daha faydalı olmuş görünmekte. Fakat Türkiye popülasyonu baz alındığında yine de yeterli bir seviyede yabancı dil konuşma oranına sahip değiliz. Bu çıtayı yükseltmek için ilkokul, ortaokul ve lise dönemlerinde ciddi eğitimlerden geçen genç nesil yine de istenilen seviyede ingilizce öğrenebilmiş değil. Üstelik yabancı dil kurslarına harcanan vakit ve nakit yeterli olmamakta.

Dil yapılarının benzediği yerler de olsa iki dil arasında oldukça fark vardır. Türkçe’ye farsça,fransızca ve arapçadan girmiş yüzlerce kelime bulunmakta. Fakat ne kadar etkilenen bir dil de olsa batı dillerine uygunluğu ve öğreniminin kolay olması konusunda Atatürk ve onun devrimlerine sonsuz teşekkür ve saygıyı borç bilmeliyiz.

İngilizce sohbet

Başlangıç olarak ingilizce muhabbet edebilmek için günlük konuşmalara aşina olmanız yeterli olacaktır. Bunu yaparken anadilinizde cümleleri hazırlamak yerine, olağan akışına bırakarak anlık konuşma gerçekleştirmeniz muhabbet durumunun devamı için çok önemli bir adım olacaktır. Bunun için nelerden faydalanabileceğinizi belirtmekte fayda var. Şu başlıklar ingilizce pratik konusunda size yardımcı olabilir;

 • Filmleri dublaj yerine alt yazı ile izlemeniz.
 • Yabancı şarkılar dinlerken anlamaya çalışmanız.
 • Sohbet siteleri aracılığı ile günlük pratik yapmanız.
 • Yabancı arkadaşlar edinmeniz ve günlük rutin muhabbete devam etmeniz.
 • Yabancı yayın kanallarında anlık yazılan mesajları anlamaya çalışmanız.

Uzun vadede bu saydığımız 5 madde ile ingilizce öğreniminize sayısız katkıda bulunabileceğiniz gibi artık konuşulan günlük muhabbetler sırasında konulara yabancı kalmayacaksınız. Sıradan bir gününüzde ettiğiniz Türkçe sohbet gibi konuşmak sandığınız kadar zor değil. Hayallerinizi ertelemek yerine çaba göstermeniz meyvelerini size mutlaka verecektir. Bu noktada yabancı dile olan yatkınlığınız çok önemli bir husus. Maalesef bu bir yetenek olarak görülse de biz daha çok sosyal iletişim zekası olarak görüyoruz. Eğer hafızanız ile birleştirirseniz bu gücünüzü bir kaç ay gibi kısa bir sürede ingilizce öğrenmek kaçınılmaz olacaktır. 90’lı yılların sonunda popüler olup günümüzde hala kullanılmakta olan

 • Mirc Sohbet

ile bu pratik yolunuzu geliştirebilirsiniz. Burada öğreneceğiniz bazı kalıplar aslında size öğretilen grammer kalıplarının biraz dışına çıkacaktır. Çünkü birçok aksana ve sokak diline maruz kalabilmeniz mümkün olacağı gibi son yıllarda türeyen klavye diline de maruz kalacaksınız. Bunlara örnek olarak şu kısaltmaları verebiliriz. Lol, kappa, lmao, rofl , lul, brb, wtf, afk vb. gibi kısaltmalar kısa sürede alışkanlığınızı kazanacaktır. Bu konuda katı olmalısınız ve bu kısaltmalara kendinizi çok kaptırmamalısınız. Bir kaç ay dil geliştirmeye odaklanın ve ingilizce sohbet siteleri aracılığı ile sürekli pratik yapmaya devam edin. Dilerseniz english kanalımızda muhabbete katılabilir sayısız yabancı dilde söyleşi gerçekleştirebilirsiniz.

The following two tabs change content below.

Boğaç Gezmiş

Author at KalpChat
1987 İzmir doğumlu. Ankara'da yaşamaya devam ediyor. Bilkent Üniversitesi-Psikoloji Bölümü mezunu. Meslek hayatına kurumsal şirketlere danışmanlık vererek devam etmektedir. 2005 yılından bu yana sohbet odaları bünyesinde aktif olarak yer almaktadır. Psikoloji dışında başlıca bazı ilgi alanları sosyal iletişim, sosyoloji ve felsefedir.

Latest posts by Boğaç Gezmiş (see all)

2 Yorumlar

 1. Yağmur

  28 Nisan 2020 at 00:57

  İngilizcenizi geliştirip pratik yapmak için çok iyi düşünülmüş bende sürekli engslish kanalinda pratik yapıyorum.. sizde katilmak isterseniz her zaman bekleriz.

  Cevapla
 2. Melisa

  7 Nisan 2020 at 23:01

  İngilizce sohbet etmek isteyenler için harika bir yol zamanında mircda english kanalında az takılmadım bu sitede de olduğunu görmek harika

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin