İyi Sohbet Nasıl Edilir?

İyi sohbet nasıl edilir? İnsanlığın temel ihtiyacı hâline gelmiş olan iletişim ihtiyacı özellikle kendinizi yalnız hissettiğinizde baş gösterir. Yalnızlık hissinin üstesinden gelmek veya insanlarla sosyalleşme isteği baskın hale gelir. Bu ihtiyaç kendisini bir zorunluluk olarak gösterdiğinde ise diğer insanlarla kaynaşmak ve tanışmak isteyebilirsiniz. Bu her zaman kolay olmayabilir. Tanımadığınız insanlara kendinizi açmakta zorlanabilir ve iyi bir muhabbet konusu seçmekte zorlanabilirsiniz. Utanmak veya ortak yönlerin olmaması da konuşma isteğinizi köreltebilir. İnsanlardan devamlı olarak hoşlanmadığınız hareketler görmek tuz biber olabilir. Esasında, iyi bir muhabbet için biraz çabalamak gerekecektir. Okulda, evde, işte veya sosyal bir ortamda kendinizi rahat hissetmeniz gerekir. Çevrenizdeki insanlarla iyi bir iletişim kurmak için dikkat etmeniz gereken adımlar olacaktır.

Sohbette Zamanlamayı İyi Ayarlayın

Zamanlama her şeydir. Muhabbet edeceğiniz insanın müsaitlik durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Hiç kimse bir şeylerle uğraşırken rahatsız edilmekten haz etmez. Yapacağınız konuşmalarda, zamanlamayı iyi ayarlamanız gerekir. Doğaçlama konuşmalar için de aynı şey geçerli olacaktır. Yapacağınız konuşmaların konunun akışına göre şekil aldığını görebilirsiniz. Doğaçlama olarak yapacağınız konuşmaların da o ana uygun olması gerekir. Acelesi olan bir insanla oturup hayat hikâyesini konuşamazsınız.

Sizinle göz teması kuran insanlarla konuşabilirsiniz. Mağazada veya herhangi bir yerde sizinle ortak zevkleri olan insanlarla konuşabilirsiniz. Havadan sudan konuşmak deyimi, iyi bir konuşma için hiç fena bir başlangıç olmayacaktır. Bir cafe hakkında konuşmak, bir kitap hakkında veya o günün hava durumunu konuşmak bile etkili bir iletişimin anahtarı olabilir.

Sohbet Ettiğiniz İnsanları Hatırlayın

İnsanlar hatırlanmayı severler. İçinde bulunduğumuz dünya çok kalabalık olsa da aslında günün büyük bir bölümünde hep aynı insanlarla karşılaşıyor ve denk geliyoruz. İnsanların isimlerini hatırlamak ve onlara isimleriyle hitap etmek aradaki bağları kuvvetlendirecektir. Tanışma anında, size ismini söyleyen birine memnuniyetinizi belirtip ismiyle hitap etmek oldukça faydalı olacaktır.

İltifatlar ve Aktif Olmak

Karşınızdaki insana iltifat etmek şüphesiz iyi bir konuşma için önemli adımlardan birisi olacaktır. Kişinin güne pozitif başlamasını sağlamak için bugün çok güzel görünüyorsun gibi basit cümleler kurabilirsiniz. İçten ve samimi bir tavır takınarak karşınızdaki insanı mutlu edebilirsiniz.

Aktif olmak içinse iyi sorular sorabilir ve konuşmaya aktif bir şekilde katılım sağlamanız gerekir. İyi bir dinleyici olmak da bunun bir parçasıdır. Karşınızdakini dinlediğinizi belli eden cümleler kurabilirsiniz.

İyi bir konuşma reel yaşantınızda sizi zorlayıcı bir hâle geliyorsa, biraz da sanal sohbetleri deneyebilirsiniz. Şimdi sitemiz üzerinden chat sayfasına bağlanıp iyi bir iletişimin temellerini atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin