Modanın Avrupa Şehirlerindeki Yeri

24 Şubat 2020ModaBoğaç Gezmiş

Avrupa şehirleri açısından modanın yeri ve önemi çok büyüktür. Moda konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinin çoğunlukla Avrupa ülkesi olduğu görülür. İtalya, Fransa, İngiltere, Almanya gibi Avrupa ülkeleri adeta modanın ana vatanıdır. Bunlardan özellikle İtalya ve Fransa dünyanın moda konusunda söz sahibi önemli ülkelerinin başında gelmektedir.

İtalyan modası

Moda konusunda lider ülkelerden olan İtalya’nın bu alandaki iki önemli şehrinden birincisi Milano ikincisi de Roma’dır. Gucci, Prada, Versace gibi moda dünyasının kült markalarının ana merkezi olan Milano; özellikle outlet kültürünün son yıllarda yaygınlaşmasıyla birlikte alışveriş konusunda akla gelen ilk şehirler arasında yerini almıştır. Milano yeni trendlerin dünyaya hızla yayılmasına öncülük eden bir moda devidir.

İtalya’nın moda konusunda Milano’dan sonraki ikinci önemli şehri olan Roma’da da modanın yeri ve önemi çok büyüktür. Roma’nın ev sahipliği yaptığı moda markaları; Dolce and Gabbana, Armani, Burberry, Fendi gibi ünlü markalardır. Roma’da her bütçedeki alışveriş düşkünlerine hitap eden seçenekler mevcuttur. Vio Condotti gibi şık ve pahalı ürünlerle süslü vitrinlere sahip yerler olduğu gibi Castel Romano Designer Outlet gibi uygun fiyatlı alışverişlerin yapılabileceği yerler de mevcuttur.

Fransız modası

Düzenlediği görkemli Moda haftalarıyla ünlü olan Paris’in dünyaca bilinen markaları; Chanel, Louis Vuitton, Dior, Yves Saint Laurent, Givenchy gibi markalardır. Paris genel olarak Fransızların klasik, sade, kaliteli ve şık tarzını yansıtan “elit” olarak nitelendirilebilir stilini muhafaza eden bir şehirdir. Şehirde avangard tasarımların ve business giyim tarzının dışında sokak stili de sınırlı bir alanda yayılmıştır. Paris ağırlıklı olarak moda tasarımcılarının en önemli duraklarından olmakla beraber alışveriş amacıyla gelen turistlere de Champs-Elysees gibi şık vitrinleriyle ünlü caddeleri sayesinde önemli seçenekler sunmaktadır.

İngiliz modası

Henüz Paris, Milano ve Newyork gibi moda konusunda zirvede yer alan şehirlere yetişebilmesi için aşması gereken uzun bir yolu olmasına rağmen İngiltere’de moda konusunda küçümsenmeyecek ölçüde kendini geliştirmiş bir ülkedir. Özellikle spor parçaların yoğun olarak kullanıldığı İngiliz sokak giyimi dünyaya Londra’dan yayılmıştır. Fred Perry, Slam City, Dover Street Market gibi markaların merkezi konumunda olan Londra’da moda-outlet mağazalar da yaygındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin