Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Kendinizi geliştirmek için mutlaka okunması gereken kitaplar arasından seçim yaparak, en iyi kitapları okuma fırsatı bulabilirsiniz. Her bir kitap ayrı bir klasik, ayrı bir değer. Farklı kişilerle tanışacağınız, onların dertleriyle dertleneceğiniz ve vaktinizi de verimli bir şekilde geçirebileceğiniz kitaplar, her zaman yanınızda. Üstelik hazırladığımız mutlaka okunması gereken kitaplar listesi sayesinde ne okuyacağım diye düşünmenize de gerek kalmayacak.

Mutlaka Okunması Gereken Romanlar

Mutlaka okunması gereken romanlar , ülke edebiyatları da göz önünde bulundurulduğunda oldukça zengin durumda. Ancak zengin liste arasından sevdiğiniz bir özel tür ya da ülke edebiyatı bulunuyorsa bu kriterlerinize göre filtreleyerek direk beğeninizi kazanacak romanlara da yönelebilirsiniz. Mutlaka okunması gereken kitaplar , Kalpchat editörlerince seçilmiş olup, tamamen kişisel tercihler neticesinde oluşturulmuştur. Bir bağlayıcılığı yoktur.

Türk Edebiyatı Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Türkiye edebiyatında çok önemli yazarların yıllardan beri büyük ilgi gören ve hala okunmaya devam eden kitaplardan başlayabilirsiniz. Bu konuda öneri isteyenler ise Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan ve son yıllarda değeri daha da çok anlaşılan kitabı Kürk Mantolu Madonna ile başlangıç yapabilir. Ahmet Ümit’in Aşkımız Eski Bir Roman, Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar, Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam, İlber Ortaylı’nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır, Nurdan Gürbilek’in Vitrinde Yaşamak gibi romanları da mutlaka okunması gerekenler arasında bulunuyor. Eğer gerçekten değer katacak ve okurken sıkılmayacağınız romanlar istiyorsanız Türk Edebiyatı için bu listeyle doğru bir başlangıç yapabilirsiniz.

Mutlaka Okunması Gereken 5 Kitap

Dünya edebiyatının en seçkin örnekleri üzerinden yapılan değerlendirmeler sonrasında oluşturduğumuz, herkesin hayatına dokunmayı başaran mutlaka okunması gereken 5 kitap ise şöyle;

1.Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek

İlk yayınlandığı tarih 1960. Aradan geçen 60 yıla rağmen değerini hiçbir şekilde kaybetmeyen Bülbülü Öldürmek, tam anlamıyla bir klasik. 40 farklı dile çevirisi yapılan kitapta 20. Yüzyıldaki ABD’deki durum ele alınıyor. İnsanların özüne çarpıcı bir aynı sunuyor.

2.1984 – George Orwell

1984

Politika ve siyasete dair alanının en iyi örneklerinden birisi olan 1984, 1948 yılında kaleme alındı. Distopya olarak da değerlendirilen kitap, günümüz şartları ve gelişmeleri göz önünde bulundurulduğunda çarpıcı verilerle okuyucuları adeta sarsıyor. ,

3.Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar

Mevsimlik iki işçinin yine bir iş sezonunda geçen hikayesi dostluk, insan ilişkileri gibi pek çok konuyu ele alıyor. Nobel ödülü alan John Steinbeck’in usta kalemiyle yazılan 1937’den günümüze kadar uzanmayı başardı. Gerçekçiliği ve yazarın hayatından da kesitlerin bulunduğu roman, insan dünyasına dair dikkat çekecek tespitler yaparak hayatı kelimelerle aktarıyor.

4.Dönüşüm – Franz Kafka

Dönüşüm

Bir solukta okunabilecek bir metafor Dönüşüm. İnsanların çok kısa okuma zamanında dahi hayata dair pek çok sorgulama yapmasına neden olan ve sıra dışı olarak tanımlanan Dönüşüm, kısa yaprak sayfasına rağmen etkisini uzun süre koruyor. Okuyanların farklı bir bakış açısı kazandığı eser, 1912 yılında kaleme alındı.

5.Martı – Jonathan Livingston

Martı

Bu kitabın başrolünde adından da anlaşılabileceği üzere bir martı var. Bir martı insanlara neler öğretebilir ya da bir martının hikayesi ne kadar ilgi çekebilir? Jonathan Livingston’ın eseri Martı, tüm bu soruları yanıtlamakla kalmıyor, insanların sınırlarını aşması, özgürlüğüne ulaşması adına çok farklı bir bakış getiriyor.

Tüm edebiyat tarihini 5 kitap ile sınırlandırmak kuşkusuz mümkün değil. 5 en iyi örnek ile eşdeğer olarak Otomatik Portakal (Anthony Burgess),  Martin Eden (Jack London), Simyacı (Paulo Coelho) ve Fahrenheit 451 (Ray Bradbury) gibi eşsiz örnekler de mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor.

Mutlaka okunması gereken kitaplar içeriğimizden memnun kaldıysanız, bir sonraki içeriğimiz: https://www.kalpchat.net/netflix-korku-filmleri/ de inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Sevil

    17 Aralık 2020 at 20:24

    Ne zamandır kitap önerisi arıyordum harika bir paylaşım teşekkürler 1984 ü alacağım

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin