Sohbet Ederken Değer Yargılarından Bahsetmemek

İletişimin, bilgi alıverişinin olmadığı bir dünyadan bahsetmek olanaksızdır. Özellikle teknoloji çağında insanlar sürekli iletişim halindedir. Sosyal medya araçlarının gelişmesi, gün geçtikçe teknolojik ürünlerin bir üst modellerinin çıkması farkında olmadan bizi iletişim kurmaya daha da zorlamaktadır. Sosyal medyada sürekli içerik paylaşırız ve paylaşılan içerikleri beğeniriz. Bir bakıma bu araçlar vasıtasıyla kişilerle sohbet içerisindeyiz. Paylaştığımız her türlü fotoğraf, yazı ya da başka bir şey olsun aslında bizi ve değer yargılarımızı, kişiliğimizi yansıtmaktadır.

Sosyal Medya Üzerinden Sohbet

İletişim alanında çalışmalar yürüten bilim adamları en sağlıklı iletişimin her zaman yüz yüze olan iletişim olduğunu söyler. Karşımızdaki insana etkili bir şekilde, jest ve mimiklerimizi kullanarak, gözlerinin içine bakarak anlatmak istediğimiz her şeyi en net şekilde aktarabiliriz.

Sosyal medya kullanıcılarının çoğu bu mecra üzerinden edilen sohbetleri ve yapılan arkadaşlıkları samimi ve doğal bulmamaktadır. İnsanların kendi kimliklerini gizleyerek toplumda kabul görmüş ve moda olmuş karakterler yarattıkları bilinen bir gerçektir. Böylece kimliklerinden çıkarak sohbet etmeleri ya da gündem hakkında konuşmaları onlar için daha rahat olur. Yani sosyal medya üzerinden edilen sohbetler kişilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.

Toplumdan Soyutlanma Korkusu

Çağımızda elinde teknolojik imkânı bulunan herkes bu dünyada sesini duyurabilir ve kolayca kamuoyu oluşturabilir. İnternet ortamında oluşturdukları kimliğin arkasına saklanarak kısmen değer yargılarından ödün vererek toplumda kabul görmek için kendilerine yeni bir kimlik yaratırlar.

Kişilerin yüz yüze ya da sosyal medya üzerinden olsun sohbetlerinde kendilerine ait en ufak fikir ve düşüncelerini saklamasının altında genelde topumdan dışlanma korkusu yatar. Toplumun genel görüşüne uymayan fikirler hoş görülmez ve kabul edilmez. Bu da insanları sohbet ederken ister istemez susmaya mecbur kılar. Özellikle sosyal medya ağlarında çoğu kullanıcı hakkınızda her şeyi biliyorken sizi belirli bir sınıfa koyması ve etiketlemesi daha kolay olur. En ufak bilgi karşısında bir insan hakkında yargı vermek kolaydır. Okulda, işte ya da arkadaş çevresinde istenilmeyen veya görüşleri yüzünden uzak durulmak istenen kişi rolünde kimse olmak istemez. Bu yüzden insanlar sohbet ederken genellikle değerlerinden bahsetmez.

1 Yorum

  1. Güneş

    1 Mart 2020 at 16:11

    Kesinlikle doğru tespitler olmuş. Sanırım dijital mecra insanlara özgür bir sohbet ortamı sağlıyor. Sohbet siteleri de bunun bir parçası. Değerlerimizden bahsedebileceğimiz bir ortam.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin