Sohbet Ederken Yavaş Konuşmak

Diğer insanlarla iletişim kurmak günümüzün büyük bir kısmını meşgul ediyor. Bu muhabbetler esnasında kullandığımız dil kadar, anlık konuşma tarzımızın da önem teşkil ettiği ise bilinen bir gerçek. Kimi insanlar konuşmaları esnasında çok hızlı ve anlaşılmaz bir biçimde konuşurken, kimi insanlar yavaş ve akıcı olmayan bir tarzla sohbet ederler. Her ikisi de iletişimin sürdürülebilirliği anlamında sorun yaratabilecek durumlardır.

Hızlı ve Anlaşılması Güç Muhabbet

Kimi insanlar diyalogları esnasında gerçekten hızlı konuşarak karşılarındaki kişinin kendisini anlamasını güçleştiriyorlar. İletişim esnasında gereğinden hızlı konuştuğunuz takdirde karşınızdaki kişide bazı olumsuz izlenimler oluşturabilirsiniz. Bu izlenimlerin başında, karşınızdaki kişinin dostça bir konuşmayı bir an önce bitirip gitmek istediğinizi hissetmesi gelir. Ayrıca söylediklerinizi de takip etmekte güçlük çekeceği için konuşmanız bir süre sonra yalnızca rahatsız edici bir gürültü etkisi bırakacaktır.

Yavaş Konuşmanın Olumsuz Etkileri

Yavaş ve akıcı olmayan bir biçimde konuşuyor olmanın sosyal yaşantınızı etkileyeceği bir gerçek. Karşınızdaki insanların sıkılması ve sohbetinizden keyif almaması nedeniyle bir süre sonra sizinle konuşma gerçekleştirmek isteyecek insan sayısında yaşanacak azalma nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşayabilirsiniz. Ancak yavaş konuşuyor olmanızın tek etkisi sosyal yaşantınıza olmayacaktır. Bu şekilde konuşan insanların iş yaşantılarında da başarılı olmalarının zorlaştığı bilinmektedir. Özellikle zamanla yarışılan kimi işlerde amirinizden “Biraz hızlı konuş!” uyarısı almanız dahi mümkün. Unutmayın ki durduramadığımız zaman, iş dünyasında nakit demektir. Bu kariyerinizi bile etkileyebilecek bir tutumdur.

Yavaş ve Uzun Aralıklarla Anlık Konuşma

Hızlı ve anlaşılması güç konuşan insanların aksine aşırı yavaş ve akıcı olmayan bir biçimde konuşmaları arasına uzun düşünme aralıkları vererek konuşan insanlar da anlık iletişimin akıcılığını ve keyif vericiliğini zedelemektedir. Karşınızdaki kişi, bu şekilde konuşuyorsanız eğer, tıpkı hızlı konuşan insanlarda olduğu gibi iletişiminizi takip etmekte güçlük çekmeye başlayacak ve kısa bir süre sonra sıkılarak ilgisini kaybedecektir.

İdeal Konuşma ve Yazışma Hızı

İletişiminizi sorunsuz bir biçimde sürdürebilmeniz için ideal denebilecek bir konuşma hızında konuşmanız gerekmektedir. Bu konuda kendinizi yetersiz buluyorsanız bazı ölçülere dikkat ederek pratik yaparsanız elbette geliştirebilirsiniz. İdeal bir konuşma hızı için kelime frekansı 125 ile 175 kelime arasında olmalıdır. Bunu bir yazıyı okurken süre tutarak ölçebilir ve biraz özen göstererek geliştirebilirsiniz.

3 Yorumlar

 1. Zeynep

  15 Mart 2020 at 12:09

  Hiç bize göre şeyler değil. Hızlı konuşur hızlı yaşarız biz 😀

  Cevapla
 2. Harun

  8 Mart 2020 at 04:04

  Hızlı konuşmak da kötü. Ortasını bulmak gerek.

  Cevapla
 3. Halim20

  6 Mart 2020 at 05:32

  yine yerinde bir sohbet yazisi olmus. Yavas konusmak gercekten bunaltici bir sey.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin