Sohbet Edildiğinde Beyinde Oluşan Reaksiyonlar

Beyin karmaşık bir organizma. Yapılan deneyler, fiziksel testler bu karmaşık yapıyı çözmek için insanoğlunun bilim yolculuğunda sisleri gitgide dağıtıyor. En gündelik, sıradan bir aktivitenin bile beyinde sayısız nöronu harekete geçirdiği, neredeyse her duruma özgü bir hormonun salgılandığını biliyoruz. Küçük bir denklem kuralım, maddeyi oluşturan atomlar sürekli hareket halindedir. Her madde bu devinim sonucu etrafa manyetik bir etki yayar ve bu etki canlı cansız tüm varlıklar arasında bir iletişim kurar. Evrenin ‘bilinç’ ile ödüllendirilmiş çocukları, biz insanlar en çok etkileşimi türdeşlerimiz ile yapıyoruz. Konuşma yetimiz sayesinde mecburi durumlarda ya da sadece keyif için ama en çok anlaşmak için konuşuyoruz. Ve biz konuşma sırasında ne ekersek beyin nöronlarımız da onu biçiyor.

Sadece Ses Değil Manyetik Sinyaller De Yayıyoruz

Nöronlar sinir sistemimizi oluşturan hücreler. İnsanın özellikle ne hakkında, kiminle, nasıl sohbet ettiğine bağlı olarak onlar da birbirleriyle konuşuyor, çoğalıyor, azalıyor ya da yenileniyorlar. Çikolata yediğimizde beynimize neler olduğunu, dopamin salgıladığını ve mutlu hissettiğimizi biliyoruz. Peki, sohbet konularımız beynimizi nasıl etkiliyor? Elbette sohbetin içeriği, zamanı, kiminle yapıldığı gibi parametrelere bağlı olarak beynimiz gereken tepkiyi verecektir. Sohbet konuları istediği kadar soyut olsun beynimiz her uyarana fiziksel bir reaksiyon verir. Kahkahalarla gülünen bir sohbette beyin bu pozitif uyarıcı sayesinde bizi endorfin salgılayarak ödüllendirir. Endorfin sadece mutluluk veren bir hormon olarak bilinse de o insanın doğal ağrı kesicisidir.

Kelimeler Anahtar, Biz Hangi Kapıyı Açacağız?

Pozitif bir sohbet esnasında kullanılan olumlu kelimeler beyinde oksitosin üretimini de artırır. Aşk hormonu olarak bilinse de oksitosin sayesinde daha çok güven ve daha çok empati duyarız. Olumlu anlam ifade eden kelimelerle bezenmiş bir sohbet beyin kimyamızı dengeye kavuşturacaktır. Deneyler ve araştırmalar sohbet sırasında olumlu anlam içeren kelimelerin kullanılmasının beyindeki bağlantı kurma mekanizmasını çalıştırdığını ispatladı. Yani bizler bize keyif veren bir sohbet sürerken beynimiz, sinir sistemimiz ve nöronlarımız da tatlı bir sohbet içine girmiş oluyorlar. Bu keyifli sohbetler her insanla kurulamıyor değil mi? Cevabı bize beynimiz veriyor, konuşma sırasında başlayan sinir hareketleri konuşmacılar ve dinleyiciler arasında ne kadar benzerlik gösterirse kişiler birbirlerini o kadar iyi anlıyorlar.

En sıradan sohbet anında bile beynimiz sinir sistemini çalıştırıyor, sohbetin içeriğine göre sinyaller yayıyor ve beyin oksijeni en çok konuşurken harcıyorsa bu müthiş sistemi dengede tutmanın yolu kelimelerden geçiyor ve beyin bu özeni hak ediyor.

5 Yorumlar

 1. Erdinç

  23 Şubat 2020 at 03:42

  Bu açidan dusunmemistim hic mantikli bi yazi olmus

  Cevapla
 2. Khaleesi

  22 Şubat 2020 at 00:04

  İnsanlar arasında bağ kurmak için en etkili şeylerden birinin sohbet olduğu düşünüldüğünde aslında beynin buna karşı reaksiyon göstermesi çok yanlış sayılmaz.

  Cevapla
 3. Güneş

  21 Şubat 2020 at 23:42

  Sohbet ederken kafa dengi birini bulmak çok zor olabiliyor. Aslında bu biraz da iki zihnin birbirini tanıması demek olabilir. Zihinlerin frekansı tutuyorsa, sohbet etmek o kadar zor olmuyor ve eğlence de beraberinde geliyor.

  Cevapla
 4. Sır

  21 Şubat 2020 at 19:53

  Herkesle sohbet edilir mi edilmez (: sohbete renk katabilcek bir dusuncede adapta sarttir kalbinize diklat edin (:

  Cevapla
 5. Gamze

  20 Şubat 2020 at 22:43

  Sohbet etmek insanı değiştiren, güzelleştiren ve zenginleştiren bir ihtiyaçtır. En önemlisi de iyi ve kaliteli sohbeti yakaladığındaki mutluluğu insan kaybetmemek için elinden geleni yapıyor. Beynimizin bu konuda sinyal olarak belirttiği belli frekanslar insanlar arasındaki bağı da kuruyor sanırım =) Bağları güçlendirmek ve sohbete devam etmek lazım …

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin