Sohbet Edildiğinde Edinilen İzlenim

Hayatımızda her zaman insanlarla iletişim halinde olmamız gerekir. İş, arkadaşlık, ilişki bunları kurabilmek için karşımızdakiyle sohbet etmemiz lazımdır. Güzel konuşmak ve hoş sohbet etmek herkesin yapabildiği bir şey değildir. Aslında konuşmalarımızla karşımızdaki kişinin üstünde iyi veya kötü bir izlenim mutlaka bırakırız. Çünkü biriyle yaptığımız sohbetten o kişinin nelerle ilgilendiğini ya da hangi konuda bilgisi olduğunu anlayabiliriz. Bir iş görüşmesine gittiğimizde bile konuşmalarımıza ve hareketlerimize dikkat ederler. İnsanların kafasında bırakacağımız izlenim tamamen bize bağlıdır.

Sohbet Sırasında Yapılan Mimikler Ve Hareketler

Hepimiz karşımızdakiyle konuşurken jest ve mimikler kullanırız. Eğer komik ve eğlenceli bir sohbetse gülümseriz ve karşımızdaki kişi de onun sohbetinden keyif aldığımızı anlayabilir. Aynı zamanda konuşurken göz teması kurmak çok önemlidir. Karşımızdaki insanla sohbet ederken göz teması kurarsak onu dinlediğimizi anlar ve anlatmaya devam eder. Fakat başka yönlere baktığımızda onu dinlemek istemediğimizi ya da konudan sıkıldığımızı düşünebilir. Yalan söyleyen insanların da sohbet esnasında göz kaçırdığı bilinen bir harekettir.

Konuşma sırasında yaptığımız el ve kol hareketleri de çok önemlidir. Çok belirgin bir şekilde sürekli ellerimizi ve kollarımızı hareket ettirdiğimizde karşı tarafa heyecanlandığımızı ya da paniklediğimizi hissettirebiliriz. Genel olarak heyecanlanan kişilerin bunu yaptığı bilinir. Bu yüzden gerektiği yerde ve az kullanmaya dikkat etmeliyiz. Sakin ve emin konuşmak sohbet ederken karşımızdaki kişinin güvenle ve şüphe etmeden dinlemesini sağlar.

Sohbet Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sohbet sırasında konuşurken ses tonumuzu ayarlamalıyız. Fazla kısık bir sesle konuştuğumuzda insanlar sürekli bizim ne dediğimizi anlamaya çalışmakla vakit kaybedecektir. Fazla yüksek bir sesle konuştuğumuzda ise bu karşımızdaki kişinin kulağına sadece rahatsızlık verir. Bazı kişiler yüksek sesle konuştuğunda insanların kendilerini dinleyeceğini de düşünebiliyor. Oysa kendinizi dinletmek için bağırmanıza gerek yoktur.

Çokça yapılan bir diğer şey ise sohbet ettiğimiz kişinin giyinişine dikkat etmemizdir. En basit örneği takım elbiseli biriyle yaptığımız konuşmada ciddi bir tavır alırız ya da resmi bir konuşma, önemli bir görüşme olduğunu hissederiz. Her insan sohbet ettiği kişiyi inceler. Giyilen kıyafetler de bizde bir izlenim bırakır, bir fikir oluşturur. Başka bir konudan bahsedecek olursak anlaşılır konuşmak önemlidir. Sade ve açık bir dille anlatmak istediklerimizi anlatarak karşı tarafla kolay bir sohbet oluşturabiliriz.

10 Yorumlar

 1. Mineşenko

  24 Şubat 2020 at 13:33

  Dogamiz gereği sosyal varlıklarız.Sohbet eyleminin gerceklestigi her ortamda öncelik saygı ve samimiyettir..Her daim pozitif olmaya gayret göstermemiz gerektiğini düşünüyorum .Pozitif ve samimi bir userim:) Sevgili İletkenpipe:)

  Cevapla
 2. İletkenPipe

  22 Şubat 2020 at 22:09

  Karşılıklı konuşmak, anlaşmak ya da çatışmak; işteş bir insan eylemi, sohbet etmek,iletişmek.
  İletişmek güzel şey ama önce iletken olmalı insan 🙂 İletken bir userimdir 🙂
  Teşekkürler Gözde Sayar

  Cevapla
 3. Khaleesi

  22 Şubat 2020 at 00:07

  İlk izlenim bazen bir sohbetin başlangıcı için en önemli şey oluyor.

  Cevapla
 4. Güneş

  21 Şubat 2020 at 23:48

  Sohbet ederken karşınızdaki insanı tanımak çok da zor olmuyor. Sadece izlemeniz ve sohbetin akışı bile bazen ilk izlenimde size birçok ipucu verebiliyor. Yeter ki siz karşınızdaki insanı tanımak isteyin…

  Cevapla
 5. Damla

  21 Şubat 2020 at 21:21

  İlk izlenim, ilk aşklar gibi unutulmaz ve değerlidir. Hisleriniz sizi pek yanıltmaz. İzlenimlerini önemseyin.

  Cevapla
 6. Oparazzi

  21 Şubat 2020 at 19:03

  Chat ortamında karşımızdaki kişiyi, ses tonunu,mimiklerini vs göremediğimiz için bazen yazılanları yanlış algılayabiliyoruz. Bu bazen muhabbetleri bile bitirebiliyor. Dolayısı ile chat yaparken cok fazla ön yargılı da olmamak gerekiyor.

  Cevapla
 7. Gamze

  20 Şubat 2020 at 22:46

  Sohbet ortamlarının canlı kanlı olduğuna ben de katılıyorum. Sanal ortam olarak düşünerek herşeyi kendine hak görenleri ben de sevmiyorum 😀 açık ve net 😀

  Cevapla
 8. Gamze

  20 Şubat 2020 at 22:36

  Her ne kadar inkar etsek de aslında sohbet gerçekten dış görünüşle başlıyor. Ona göre kelimelerimizi seçiyoruz ya da ona göre jestimizi mimiğimizi belirliyoruz. O yüzden insanlar dış görünüşlerini abartarak dikkat çekme yoluna gidiyor. Aslında ambalaj kadar içerik de önemli. Kitabın kapağı ne kadar çekici olursa olsun kitabı almaya yeter ama okunmasına yetmez….

  Cevapla
 9. Hakan

  20 Şubat 2020 at 22:31

  Sohbet platformlarının sanal olarak görülmesine çok karşıyım insanların aynı real hayatlarında olduğu gibi bu platformlarda da aynı özeni göstermeleri gerektiğini düşünüyorum. Yazım dilleri konusunda duyarsız olan kullanıcıları sevmediğimi açık net bir biçimde dile getiriyorum sizi sevmiyorum 🙂 burası babanızın çiftliği değil bir de lütfen arkadaşlar karşınızda ki insanları olduğundan büyük gibi lanse etmeyin..

  Cevapla
 10. Hüseyin

  19 Şubat 2020 at 13:38

  Buradan anlaşılıyor ki sohbet etmek isteyen kişi bu ortama girmerden kendisinin öncelik ile ne istediğini bilmesi gerekiyor. Plan ve programlı olmak hayatın her alanını kapsıyor

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin