Sohbet Odaları

Sohbet Odaları
Sohbet odaları, metin tabanlı olarak geliştirilen Anlık Mesajlaşma’da (Instant Message) ve sosyal ağlarda olduğu gibi gerçek dünyadan kişilerle iletişimin sanal uzantılarıdır. Belirli konularda tavsiye istemek, siyaset ve gündem tartışmaları, flört etmek, ortak hobiler, ilgi alanları veya arkadaş bulmak için toplanılan sanal bir eğlence partisi gibidir.

Sohbet odaları, geçmişimizde bilgisayar üzerinden iletişim kurmakta büyük bir rol oynamıştır. Şöyle bir dönüp geriye baktığımızda, bu çılgınlığın atılan ilk e-posta ile başladığını görebilirsiniz. İlk e-posta gönderimi 1972 yılında gelmişti. Internet için küçük, minik adımlarla ilerleyen bir sohbet odası içinse büyük bir adımdı… İlk olarak haber tabanlı bülten yazıları ve bilgilendirmeleri olarak kullanılmıştı. İlerleyen dönemlerde sürekli devam eden bir mesaj dizinini cevaplamak yerine, anlık mesajlaşma ile gerçek zamanlı iletişim kurmak tercih edilmeye başlandı. 80’lerin başında birçok bülten topluluğu, sohbet odalarını bu iletişim ağlarına dâhil etti.

Mark Zuckerberg’in Facebook’u gibi sohbet odaları da ilk olarak üniversitelerde kullanılıyordu. Köklü üniversiteler, halka açılmadan önce bu keşfi yapmıştı. İlk keşfi yapan köklü üniversiteler (Kolomb) olsa da İnternet’in çılgın çocuğu Jarkko Oikarinen (Americo Vespuci) IRC’ı aslında yeni ve dünyanın her yerinden insanın gelebileceği bir yer olarak tasarlamıştı. 90’ların sonunda America Online (AOL), en popüler anlık iletişim platformlarından biriydi. American Life Projesi’nden verilere göre; genç kullanıcıların %55’i ve yetişkinlerin %28’i 2000’lerde bir sohbet odası ile bu yeni dünyaya katılmıştı.

Sohbet Odaları Ücretsiz

Bu odalara girmek ve insanlarla konuşmak ücretsiz mi? Sohbet odasına katılmak için, öncelikle size uyan bir oda bulmanız gerekmektedir. Eskiye göre günümüzde sohbet odaları terkedilmiş bir kasabaya benzeyebilir ancak inancınızı yitirmeyin. Günümüzde hala tercih edilen ücretsiz bir platform IRC’de kendinize uygun birilerini bulabilirsiniz.

Ücretsiz bir şekilde katılmak için rumuz almanız yeterlidir. Şifre gerektirmeden, aynı portalda misafir olarak bulunabilirsiniz. Birçok oda arasında seçim yapabileceğiniz kanal bulunmaktadır. Kimisi teknolojiye kimisi yaş tercihlerine göre bu odaları açmaktadır. Bununla birlikte oda konularının sadece bir ana tema olduğu ve sohbet ederken ana konudan uzaklaşıldığı unutulmamalıdır. Bir sohbet odasına girdiğinizde, çevrimiçi kişilerin ne hakkında konuştuklarına ve hangi perdeden konuştuklarını anlamak için vakit ayırın. Bu kalabalık kanallarda pek mümkün değildir. Size en mantıklı olan anlık mesajı seçebilir ve hemen konuya dâhil olabilirsiniz ya da daha sakin ve ılımlı bir şekilde yaklaşıp herkese merhaba yazabilirsiniz. IRC’ın kurulma serüveninin başından beri değişmeyen tek şey, özel mesaj gönderme imkânıdır. Yetenekli bir klavye kullanıcısı aynı anda birden çok konuşmaya dâhil olabilir.

Canlı Sohbet Odası

Geleneksel metin tabanlı yapıdan sıyrılan canlı sohbet odası kanalları, bir başarı örneği olarak yeni özellikleri de bünyesinde barındırıyor. İnsanların anlık olarak birbirleriyle iletişim kurabildikleri bu canlı ve nefes alan sanal alan; neşeyi, eğlenceyi, hüznü, mutluluğu, aşkı, biraz nefreti ve kuşkusuz sevgiyi de içeriyordu. İnternet ortamında, anonim olmak güçlü ve garip bir hazdır. Bu arkadaşlık platformu, kişilere anonim olma arzusu ve abartılı davranışlarda bulunma ilhamı verir. Bunlara örnek olarak gerçek hayatta ifade edilmek istenmeyen duygu ve fikirler verilebilir.

Birçok kişinin aynanda ve yüksek ses tonu ile konuştuğunu hayal edin. Fiziksel konumunuzdan bağımsız olarak ilginizi çeken veya önemsediğiniz bir şey yazıldığında algıda seçililik ( selective attention ) devreye girer odağınız yönelir. Internet Relay Chat, kalabalık ve gürültülü bir kokteyl partisine benzer. Siz de içeceğinizi alın ve yeni arkadaşlıklar için koltuğunuza kurulun!

Bizi Takip Edin

Hakkımızda   |    Gizlilik Sözleşmesi   |    Kurallar   |    Bize Ulaşın