Sohbet Sitelerinde Karşıdakini Aşağılamak

İnsanlar, diğer insanlarla iletişim kurarken farkında olarak ya da olmayarak her zaman bir tavır takınırlar. Bu tavırlar aslında karşı tarafta yer alan insanın sizde yarattığı intibaya ve onu zihninizde nasıl konumlandırdığınıza bağlıdır. Kimi zaman kendinizden üstün olduğunu düşündüğünüz insanlarla sohbet ederken kimi zaman da kendinizden aşağı seviyede olduğunu düşündüğünüz insanlarla muhabbet edersiniz. Kendinizden aşağı seviyede olduğunu düşündüğünüz insanlara karşı takındığınız tavırsa, aslında sizin karakterinizi en iyi biçimde yansıtan şey olacaktır.

 • Herkesten Üstün Olamazsınız

Unutmayın hiçbir zaman her alanda, herkesten üstün olamazsınız. Bu hiç kimse için mümkün olan bir durum değil. Her zaman sizden daha üstün pozisyonda bulunan insanlarla da sohbet etmek durumunda olacaksınız. Bu konuşmalarda sizden üstün pozisyonda bulunan insanlar tarafından aşağılanmak ya da hakir görülmek elbette tercih ettiğiniz bir durum olmayacaktır. Aslında tam olarak bu nedenle, bunun bilincinde olarak, kendinizden aşağı seviyede olduğunu düşündüğünüz insanlara karşı tavırlarınızda daha özenli davranmanız gerektiğini unutmayın.

Sohbet Sitelerinde Düşman Değil Dost Edinin

Sohbet sitelerinde aşağıladığınız insanlar elbetteki sizi dostları olarak görmeyeceklerdir. Mevcut pozisyonunuz ya da sosyal konumunuz gereği aşağılamalarınıza maruz kalmasına rağmen ses çıkartamayan bir insan dahi fırsatını bulduğu ilk anda, kendisine karşı uyguladığınız aşağılayıcı tavırların intikamını sizden almak amacıyla hazır bekliyor olacaktır. Oysa insanları aşağılamak yerine, genel nezaket kuralları içerisinde iletişim kurmayı tercih etmiş olsaydınız belki bir gün tökezlediğinizde sizden aşağı seviyede olan bir insan tarafından uzatılan yardım eline tutunarak düşmekten kurtulabilirdiniz.

Tevazu Her Zaman Kazanır

Tevazu sahibi olmak başarması zor ve büyük bir erdemdir. Tevazu sahibi bir insan olarak, insanlara, yalnızca insan oldukları için dahi, hak ettikleri şekilde davranırsanız bu durumdan her zaman kazançlı çıkarsınız. Unutmayın, hiç kimse, her konuda yeterli bilgiye ya da yeterli beceriye sahip değildir. Yeri gelir, sizden aşağı seviyede gördüğünüz bir insanın bilgisine, becerisine ya da desteğine muhtaç konuma gelirsiniz. İşte o zaman tevazu sahibi olan insanlar, bekledikleri desteği alacakken, kibirli insanlar ümitle uzattıkları ellerini karşılayan ve onlara destek veren eller bulma şansına sahip olmayacaklardır.

3 Yorumlar

 1. Emre

  15 Mart 2020 at 16:26

  sohbet sitelerinde takilmak isteyenler icin bilgilendirici bir yazi olmus. en azindan karsilasacagimiz seylerin farkinda oluruz

  Cevapla
 2. Sezen

  15 Mart 2020 at 16:22

  Sohbet sitelerinde bazen denk geliyorum. aslında karşınızdaki insana müsaade etmediğiniz sürece böyle bir şeyi yapamayacaktır. en olmadı ignore edebilirsiniz.

  Cevapla
 3. Sezgin

  15 Mart 2020 at 16:15

  Bir sohbet sitesinde karşılaşmak istenilen son şey sanırım. Oldukça can sıkıcı bir durum. Her ne olursa olsun karşı tarafa da yapılmaması gereken bir şey. Kalp chatte buna henüz rastlamadım oldukça profesyonel bir yer.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin